Czyżby deficyt regionalistów?

Drugi dzień wprowadzam do BRZK zawartość Głosu Ziemi Urzędowskiej z 2008 r. Wspaniałe czasopismo, robione z pomysłem przez prawdziwych pasjonatów, ukazuje się regularnie jako rocznik na wysokim poziomie. Tak się jakoś składa, że zaczynając pracę specjalisty ds. bibliografii regionalnej wprowadzałem do bazy zawartość kolejnych numerów innego czasopisma – Regionalisty. Obydwa czasopisma zewnętrznie są do siebie podobne. Różnią się w zasadzie dwoma istotnymi cechami: tematyka Głosu Ziemi Urzędowskiej terytorialnie ogranicza się do Gminy Urzędów, natomiast Regionalista miał na celu prezentowanie całego powiatu kraśnickiego. No właśnie. Miał. I to jest druga różnica. Pierwsze z wyżej wymienionych czasopism cały czas się ukazuje, natomiast drugie już nie. A szkoda, bo śmiem twierdzić, że było ono podstawową kopalnią wiedzy o naszym regionie (widać to chociażby po wciąż niesłabnącym wykorzystywaniu numerów archiwalnych).
Kraśnik, jak dotąd, nie doczekał się porządnie opracowanej monografii. Regionalista w pewien sposób wypełniał tą lukę. Nie wnikam, co sprawiło, że czasopismo przestało się ukazywać. Słyszałem już różne opinie i hipotezy na ten temat. Jak również i to, że nowy numer jest gotowy i ukaże się lada moment (a to „lada moment” słyszę już od 2-3 lat).
Czyżby nasze miasto cierpiało na deficyt regionalistów? Przypuszczam, że nie. Ukazuje się co prawda Czuwanie, ale z założenia ma ono nieco inny charakter i nie wypełni luki po Regionaliście (pisze to i jako człowiek zajmujący się bibliografią regionalną, i jako członek redakcji Czuwania). Jakie są zatem przyczyny tego stanu rzeczy? I jak można ten stan zmienić? Mam na ten temat wyrobione własne zdanie, ale czekam na Wasze przemyślenia i sugestie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: