Pamięć o Powstaniu Styczniowym na Lubelszczyźnie

miejsca-pamieci-ps-okladka
W najbliższy czwartek, 22 stycznia minie 146 lat od wybuchu najbardziej moim zdaniem tragicznego, obok Powstania Warszawskiego, polskiego zrywu niepodległościowego. Jest to również powstanie, które odcisnęło najsilniejsze piętno na naszej narodowej świadomości, literaturze czy sztuce. Krwawe walki toczyły się również na naszym terenie. Do przebiegu Powstania Styczniowego w dzisiejszym powiecie kraśnickim będę jeszcze wielokrotnie na tym blogu wracał. Dzisiaj chciałbym polecić moim Szanownym Gościom ciekawą publikację dotyczącą tego tematu.
Mam tu na myśli wydaną w 2007 roku nakładem Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic książkę autorstwa Adama Polskiego i Andrzeja Kasprzaka zatytułowaną Miejsca Pamięci Powstania Styczniowego w województwie lubelskim. Podziwiam autorów za ich żmudną i dokładną pracę, którą włożyli w przygotowanie publikacji składającej się w większości z tabel, wykazów i zestawień. Sporo miejsca zajmują materiały dotyczące naszego powiatu oraz sąsiednich: janowskiego i opolskiego. Zawierają one wykazy bitew i potyczek, poległych powstańców, ich mogił i miejsc pamięci. Należy również pochwalić autorów tej niezmiernie ciekawej książki za dużą ilość umieszczonych fotografii i za trud sporządzenia indeksów: geograficznego i osobowego (niestety w ostatnich czasach zaczynają ukazywać się publikacje, które odchodzą od dobrej i pożytecznej tradycji zamieszczania takich wykazów).
Wszystkich zainteresowanych Powstaniem Styczniowym na Lubelszczyźnie odsyłam do omawianej pracy. Jeżeli chodzi o powiat kraśnicki, to według mojej skromnej wiedzy zabrakło w wykazach dwóch mogił – w Kwiatkowicach i Pułankowicach. A może Wy Drodzy Czytelnicy tego bloga macie jakieś ciekawe wiadomości o walkach powstańczych i śladach po nich na naszym terenie? Zachęcam Was do podzielenia się tą wiedzą z innymi w komentarzach. Możecie też pisać do mnie: j.cybulak@mbp.krasnik.pl.
I na koniec jeszcze jedne gratulacje. Składam je Wydawcy wyżej opisanej książki – Towarzystwu Przyjaciół Fajsławic. Według informacji zamieszczonej na 244 s. Miejsca Pamięci… są 18 pozycją książkową, która ukazała się nakładem TPF. Gratulujemy, ale i troszkę zazdrościmy…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: