Od przyszłości do przeszłości

Kraśnik w roku 20 026 (sic!). Miasto ma obszar 25,28 km2 z czego użytki rolne stanowią 45% a leśne 17%. Samo miasto stanowi 2,51% powiatu. Niewiele się zmieniło od dnia dzisiejszego. Prawda? Właściwie to nic. Uspokajam wszystkich, którzy właśnie sięgają po telefon, żeby wezwać dla mnie pomoc obawiając się, że przedawkowałem rozpuszczalnik albo jakiś inny klej :). Nie piszę powieści ani scenariuszów filmów s-f. Nadmieniam również, że nie mam prywatnych objawień ani żadnych wizji. Mają je natomiast autorzy strony http://www.e-lublin.pl/mapapowiaty/krasnicki/krasnikgm.php#o1 Bo pod takim właśnie adresem znalazłem zacytowane powyżej rewelacje. Tak, tak wiem. Zwykła literówka. Czepiam się kogoś samemu robiąc podobne błędy. Tylko, że ta literówka tak sobie wisi na tej stronie i wisi. A ktoś szukający informacji nie wie z którego roku pochodzą prezentowane dane.
Kraśnik ma wiele nieodkrytych jeszcze uroczych zakątków. To pewne. Ja od kilku dni poszukuję pozostałości kraśnickiego zamku. Nie przecieraj ze zdumienia oczu Drogi Czytelniku. Mamy w mieście zamczysko a na nim pozostałości zamku. Przynajmniej tak informuje strona http://www.roztocze.info/niezbednik-turysty/indeks-miejscowosci/175-krasnik wymieniając wśród godnych polecenia zabytków Kraśnika wzgórze zamkowe z pozostałościami zamku z przełomu XIV i XV wieku . Dla mnie pozostałość oznacza, że coś tam jeszcze zostało. Resztki jakiejś baszty, murku, czy chociażby, za przeproszeniem uszu Szanownych Czytelniczek, ustęp do którego Jaśnie Oświecony Pan Wojewoda Tęczyński piechotą chadzał. Wszyscy, którzy znają wzgórze zamkowe w Kraśniku wiedzą, że czegoś takiego tam nie ma. Wprawne oko dostrzeże pozostałości fos, zarys samego wzgórza i tyle. Resztę kryje ziemia. Zresztą na tej samej stronie mamy taką wzmiankę: Już w 1646 r. zamek chylił się ku upadkowi, a w 1657 r. został doszczętnie zniszczony przez Szwedów. Jego pozostałości rozebrano w l poł. XVIII w. Skoro je rozebrano, to skąd się teraz wzięły? No i zastanówmy się: czy aby na pewno zamczysko w takim stanie, jak jest teraz nadaje się do zapraszania turystów? Zwłaszcza, że Tęczyński załatwiając potrzeby fizjologiczne do ustępu chadzał, a dzisiejszym bywalcom wzgórza zamkowego wystarczają krzaczki obficie tam porosłe. Kochając miasto nie chcemy chyba, żeby opuszczający go turyści mieli dosłownie g… wspomnienia.
Na tej samej stronie wśród zabytków godnych polecenia znajduje się fotografia plebani przy kościele Świętego Ducha. Wiem, wiem. Jest ładna. Też ją lubię. Ale zabytek z niej póki co żaden. Co innego stojący obok budynek byłego Szpitala Św. Ducha. To prawdziwy relikt przeszłości. I bardzo cenny. Ale też jest to ruina. A dom rektoralny (plebania) tak ładnie wygląda (inna sprawa, że kiedyś TV Lublin w jednym ze swoich reportaży zaprezentowała właśnie ten budynek jako dawny przytułek dla ubogich).
Zachęcam też do obejrzenia galerii zdjęć na tej stronie. Zostańmy przy kościele Św. Ducha. Podpis pod zdjęciem przedstawiającym stojącą przy nim dzwonnice może sugerować, że również wybudowano ją w XVIII w. w stylu barokowym. Tymczasem powstała ona w II poł. XX wieku. Od autorów strony mającej za zadanie spełnianie funkcji przewodnika po Roztoczu należy chyba wymagać większej rzetelności i kompetencji. A swoją drogą: ciekawe, czy byli kiedykolwiek w Kraśniku i zwiedzali miasto. Bo mam takie małe wątpliwości…
Ale koniec z tym wytykaniem błędów innym. Dlaczego o tym piszę. Ja również jestem omylny. Jak każdy człowiek. Ale chcę uwrażliwić wszystkich, którzy czytają te słowa, i którzy traktują Internet jako jedyne źródło informacji. Nic bardziej błędnego. To dobre narzędzie, ale do doskonałości mu daleko. I jeszcze jedno przemyślenie: zawsze, ale zwłaszcza w dzisiejszych czasach, aby dotrzeć do sedna prawdy i poznać, jak to mawiał Leopold von Ranke wie es eigentlich gewesen (tak jak to istotnie było), trzeba po pierwsze primo krytycyzmu, po drugie primo krytycyzmu i po trzecie primo krytycyzmu 🙂 🙂 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: