Zapustowe szaleństwa

Zauważyłem ostatnio, że na stare lata robię się marudny. Ale jak tu nie narzekać, gdy św. Mikołaj okazuje się wyrośniętym Krasnalem, a ostatnio coraz częściej i Krasnalicą, św. Walenty uznaje tylko plastikowe serduszka a gość, którego dzisiaj się spodziewałem też raczej nie przyjdzie. Kto z nas pamięta o Zapuście? Ubrany w kożuch, przystrojony wstążkami i gałązkami choiny trzymając w ręku drewniany toporek z dzwoneczkiem zjawiał się w końcowych minutach ostatniego wtorku karnawału i o północy wyrzucał wszystkich gości z karczmy. Zaczynał tym samym okres Wielkiego Postu.
Bo kiedyś moi drodzy to się ludziska umieli bawić. Karnawał to był karnawał. A nie czas powszechnego pijaństwa. Owszem dawni ludzie abstynentami nie byli. Wręcz przeciwnie. Ale picie okowity i innych napojów rozgrzewająco-zaćmiewających było jednym z elementów ucztowania, a nie jego sednem i sensem. Bale, maskarady, uczty i kuligi. Tak dawniej świętowano „rozstanie z mięsem” (bo taki jest sens włoskich słów carne-vale). Mały posmak tego miałem w sobotę, kiedy mknęliśmy wśród zaśnieżonych pól i migocących światłami domów Dębiny i Annowa. Biel śniegu, dźwięk janczarów, blask pochodni muszą budzić tęsknotę za czasami, które odeszły chyba na zawsze.
Odnoszę takie wrażenie, pisałem już chyba o tym, że przejmując dawne obyczaje bierzemy z nich tylko zewnętrzne formy, rytuały oderwane od ich pierwotnego znaczenia. Więc nie dziwmy się, że niewiele z tego rozumiemy i coraz mniej nas to pociąga. Jak „wyrób pączkopodobny” w „tłusty czwartek”.
Ale dość tych smutków w ostatni dzień karnawału. Zaduma i refleksja od jutra. Może jednak odwiedzi mnie jeszcze dzisiaj Zapust, w naszych stronach zwany też Bachusem? Powitam go wtedy godnie i przy flaszeczce bynajmniej nie mleka czekać będziemy dzwonu o północy, który obwieści nam koniec karnawału a początek Wielkiego Postu 🙂 🙂 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: