„Wrzesień 1939 roku na Lubelszczyźnie” – film dokumentalny produkcji WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie

ScanImage001Dla upamiętnienia 70. rocznicy tragicznego września Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała film Wrzesień 1939 roku na Lubelszczyźnie. Ten krótki dokument przedstawia zarys najważniejszych wydarzeń wojny obronnej 1939 roku na naszym terenie. Niestety niewiele znalazło się tu wydarzeń z terenu powiatu janowskiego (oczywiście w granicach międzywojennych). Można przeboleć pominięcie Kraśnika przy wymienianiu miast dotkniętych bombardowaniem, czy krwawe walki na ulicach Janowa. Ale wielka szkoda, że ani słowem nie wspomniano o oddziałach dowodzonych przez płk Tadeusza Zieleniewskiego, które walcząc zarówno z Wehrmachtem, jak i Armią Czerwoną kapitulowały w Momotach niewiele wcześniej niż gen. Kleeberg pod Kockiem.
Zdaję sobie sprawę, że ten kilkunastominutowy film ma spełniać rolę pewnego wprowadzenia do tematu i zachęcić wszystkich zainteresowanych do dokładniejszego zgłębienia zagadnienia. W przyszłym tygodniu będzie on już dostępny w Bibliotece Głównej na ul. Koszarowej. Tu można też znaleźć inne materiały dotyczące wydarzeń sprzed lat siedemdziesięciu.
Chciałbym jeszcze w tym miejscu zachęcić wszystkich zainteresowanych tym tematem do wzięcia do ręki nowego wydania Głosu. Gazety powiatowej. Na stronicy dziewiątej jest zamieszczony wywiad ze Zbigniewem Wichrowskim dyrektorem kraśnickiego Muzeum Regionalnego. Poruszonych w nim zostało kilka ciekawych spraw związanych z wrześniem 1939 roku w Kraśniku. Miłej lektury 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: