Wszystkiego Najlepszego Drogi AMANEO!

Dzisiaj Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży AMANEO działające przy Kościele Świętego Ducha w Kraśniku obchodzi jubileusz. 8 października minęło 10 lat od momentu jego powstania. Ponieważ jestem z nim blisko związany od samego początku jego istnienia dlatego składam wszystkim KSM-owiczom: tym byłym, obecnym i przyszłym najserdeczniejsze życzenia.
Poniżej zamieszczam tekst autorstwa Agaty Dumy – jednego z byłych prezesów tej szacownej organizacji. Jego lektura przybliży pokrótce samą ideę KSM-u, jak i wprowadzi czytelnika w historię całkiem sporego dziesięciolatka
🙂

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest organizacją zrzeszającą młodych katolików świeckich. Powołane zostało przez Konferencję Episkopatu Polski, Dekretem z dnia 10 października 1990 roku, celem zaspokajania duchowych i społecznych potrzeb młodego pokolenia katolików.
Statut KSM-u określa liczne zadania jakimi powinni kierować się w swym życiu młodzi KSM-owicze, m.in.: ubogacanie wiary, twórcze angażowanie się w rozwój życia kulturalnego, podejmowanie pracy charytatywnej, angażowanie się w życie Kościoła oraz wychowywanie do miłości Ojczyzny. Nie bez przyczyny Godło Stowarzyszenia powstało z połączenia Orła Polskiego i Krzyża. Tłem Godła jest kolor żółty symbolizujący Kościół Katolicki, biały i czerwony są barwami narodowymi a kolor niebieski oznacza wewnętrzną więź z Matką Najświętszą, którą Stowarzyszenie obiera sobie za wzór do naśladowania. Patronami KSM-u są również: św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Amaneo” przy kościele Św. Ducha w Kraśniku powstało 8 października 1999 roku, gdy rektorem został ks. Andrzej Majchrzak. W tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia swojego istnienia. Przez te lata, młodzież podjęła wiele inicjatyw. Aktywnie brała udział w akcjach przeprowadzanych na całej Lubelszczyźnie, m.in. zbiórce z okazji Dnia Papieskiego oraz Światowego Dnia Walki z Trądem. Poza tym, wraz z innymi wspólnotami, organizowała Wieczory Radości w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, Forum Młodzieży Powiatu Kraśnickiego oraz Wieczornice upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski. Młodzież z KSM-u oprawiała również muzycznie i liturgicznie Msze święte, organizowała Adoracje Najświętszego Sakramentu, prowadziła modlitwy w duchu Taize. Nowym pomysłem były tegoroczne scenki odgrywane w okresie Wielkiego Postu, próba interpretacji przesłania Ewangelii, oraz rekolekcje dla dzieci.
Działalność młodych KSM-owiczów opiera się przede wszystkim na służbie drugiemu człowiekowi. Ich spotkania to rozważanie Słowa Bożego oraz dyskusja na nurtujące problemy młodego pokolenia. To spędzanie czasu z przyjaciółmi, poszukiwanie i dążenie ku Temu, który jest Miłością.

Reklamy

1 komentarz

  1. niuńka said,

    17/10/2009 @ 5:35 pm

    Dziękować:]


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: