„Gdzie są chłopcy z tamtych lat…”

1-15728_m2Dzięki pracownikom lubelskiego IPN-u otrzymaliśmy kolejną ciekawą publikację. Od kilku dni można w naszej Bibliotece zapoznać się z albumem „Zaplute karły reakcji”. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956. Niemalże cała jego zawartość wypełniły reprodukcje starych fotografii. Spoglądają z nich twarze młodych, w większości ludzi, niejednokrotnie roześmiane. Tak oto przedstawia się prawdziwy wizerunek „bandytów” i „reakcjonistów”. Jakże on odmienny od tego znanego z komunistycznej propagandy.
Są również zdjęcia tragiczne. I to nie tylko te przedstawiające zabitych. Dla mnie bardziej przejmujące są te ze złapanymi i aresztowanymi. Niejednokrotnie ubecy starannie przygotowywali scenografię i rekwizyty. Jednego nie zdołali na żadnej fotografii wyreżyserować. Tego, co można wyczytać z oczu aresztowanych. Nie potrafię tego opisać. Trzeba samemu zdobyć się na odwagę i spojrzeć na te fotografie.
Znaczna część zamieszczonych zdjęć pochodzi z Lubelszczyzny. Wiele z nich, to zdjęcia Oddziału „Zapory”. Ja osobiście cieszę się ze znalezienia jednego zdjęcia – na stronicy 69 znajduje się fotografia Mieczysława Raczkowskiego „Wilczka”. Jego grób został niedawno odnaleziony na kraśnickim cmentarzu. W listopadowym numerze Nieśmiertelnika zamieszczę mój artykuł pt. Historia mogiły odnalezionej po latach. Będzie tam więcej informacji o poruczniku Raczkowskim i jego grobie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: