Co to jest IZKa?

Mogę powiedzieć, że to moje kolejne dziecko (ale się płodny zrobiłem :)). Oczywiście żartuję, choć w powstawaniu tego dzieła miałem duży udział. Chodzi oczywiście o Informator Ziemi Kraśnickiej (IZK). W jednym z wcześniejszych wpisów zapowiadałem na ten tydzień jego umieszczenie w Internecie. Niestety cała akcja przesunie się o kilka dni z przyczyn technicznych niezależnych od mojej skromnej osoby. Ale to tylko kilka dni.
Czym ma być nasz Informator? Kiedy rozpoczynałem pracę jako specjalista ds. bibliografii regionalnej była już w naszej Bibliotece przygotowywana baza danych pod nazwą Bieżący Informator Kraśnicki (BIK). Włączyłem się w te prace i przez kilka lat baza nam się rozrosła. Kiedy jednak wreszcie pojawiła się możliwość umieszczenia jej w Internecie doszliśmy do wniosku, że pewne zawarte w niej informacje niekoniecznie musimy zamieszczać ponieważ będzie to dublowanie stron powiatu, czy gmin. Dokonaliśmy wyboru co warto zamieścić i myślę, że w przyszłym tygodniu po otrzymaniu pierwszej próbki sami ocenicie, czy wybór był trafny.
IZK będzie składał się z trzech głównych działów: Kraśnik, powiat kraśnicki i Biblioteka Wirtualna. W dwóch pierwszych zawarte będą informacje pogrupowane w działach: Kultura, Ludzie, Pomniki i cmentarze, Przyroda, Zabytki. Z założenia wpisy są krótkie i zwięzłe. Z czasem znaczna większość z nich będzie wzbogacona o fotografie. Do każdego podany jest krótki wykaz książek, artykułów i stron internetowych, gdzie można znaleźć więcej informacji. W ostatnim dziale będziemy gromadzili różne publikacje w wersji elektronicznej, z których będzie można skorzystać i dowiedzieć się trochę więcej o miejscach, osobach i wydarzeniach prezentowanych w dwóch pierwszych działach. Dodatkowo w wielu miejscach będą pojawiać się różne ciekawostki z naszego terenu.
Bardzo liczę, że wiele osób włączy się w redagowanie IZK poprzez nadsyłanie materiałów oraz udzielanie uwag i cennych dla nas wskazówek. Oczywiście to, co pojawi się w przyszłym tygodniu stanowi tylko zalążek Informatora, który chcielibyśmy prezentować w przyszłości.
Mam nadzieję, ze nasza inicjatywa spotka się z przyjaznym przyjęciem, a dzięki pomocy innych osób stworzymy cenną pomoc dla wszystkich, którzy chcą poznać Kraśnik i ziemię kraśnicką, bądź poszerzyć swoje wiadomości na ich temat. Więc jeszcze kilka dni cierpliwości i zaproszę do odwiedzenia naszego Informatora 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: