Będą pielęgnować pamięć o AK

W najnowszym numerze Głosu Gazety powiatowej (Nr 4 z 24 lutego 2010 roku) ukazał się artykuł dotyczący Klubów Historycznych im. AK. Zamieszczam go poniżej:

Kluby Historyczne im. Armii Krajowej to przedsięwzięcie ogólnopolskie. Zostało ono zapoczątkowane przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, czyli organizację kombatancką, która od kilku już lat coraz bardziej otwiera się na młode pokolenie.
– W przeszłości podejmowane były w tym zakresie już bardzo różne inicjatywy. Na naszym kraśnickim gruncie bardzo dobrze działa chociażby Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej. W ostatnim czasie wypracowana została jednak nowa formuła, która jest realizowana w porozumieniu z kuratoriami oświaty. Tak też się stało i w naszym województwie. Przedsięwzięcie to zakłada tworzenie w zainteresowanych szkołach i innych placówkach oświatowych klubów historycznych im. Armii Krajowej – informuje Jarosław Cybulak, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w zespole, który ma zająć się koordynowaniem tego przedsięwzięcia.
Głównym celem klubów jest zapoznanie ich członków z wiedzą historyczną obejmująca dzieje Polski i losy obywateli w czasie zmagań o niepodległość ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i okresu powojennego. Wśród zadań, jakie mają realizować, znajduje się także krzewienie wśród młodzieży świadomości narodowej i patriotycznej, kształtowanie postaw obywatelskich opartych na znajomości historii, tradycji i powinności wobec państwa.
– Każdy klub ma być organizacją autonomiczną i działać na podstawie określonego statutu, ale działającą oczywiście w ścisłej współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Swoją działalność mają one prowadzić przede wszystkim poprzez organizowanie sesji historycznych. Mogą być one na przykład w formie spotkania z kombatantami, i na to w pierwszej kolejności będziemy chcieli położyć nacisk, wykładów i dyskusji z udziałem historyków, projekcji filmów, wystaw – wyjaśnia kraśnicki koordynator akcji.
W Kraśniku kluby historyczne będą miały nieco inną formę w porównaniu do pozostałych z Lubelszczyzny i reszty kraju. A to ze względu na to, że w naszym powiecie Światowy związek od kilku lat intensywnie współpracuje już z wieloma szkołami.
– Dlatego chcemy to zrobić na zasadzie klubu międzyszkolnego. To taki nasz mały eksperyment, ale wydaje mi się, ze powinien się sprawdzić – dodaje Jarosław Cybulak.

bub

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: