Padł „za chleb i wolność, i nową Polskę”

Przywołany w tytule fragment z Ballady o Janku Wiśniewskim odnosi się do wszystkich ofiar Grudnia’70. Jedną z nich był pochodzący z Kraśnika Józef Widerlik, który w naszym mieście doczekał się ulicy swojego imienia i… praktycznie to wszystko! Zginął w Gdańsku 15 grudnia 1970 r. stając naprzeciw glinom, naprzeciw tankom.
Oddajmy na chwilę głos Panu Ryszardowi Kuśmierczykowi, działaczowi kraśnickiej Solidarności, który w latach 80-tych został zmuszony do udania się na emigrację i mieszka w Kanadzie.
Po krwawo stłumionych w grudniu 1970 protestach mieszkańców Wybrzeża, w których zginęło kilkudziesięciu robotników i mieszkańców Trójmiasta, wśród nich mój kolega ze szkoły podstawowej i jednocześnie kuzyn Józek Widerlik, ugodzony w szyję kulą milicyjnego snajpera, gdy w grupie protestujących robotników wychodził przez bramę stoczni w Gdańsku, w miejscu, gdzie teraz stoi pomnik Solidarnościowych Trzech Krzyży – nowowybrany wówczas pierwszy sekretarz partii, Edward Gierek, spotkał się w styczniu 1971 roku z aktywem partyjnym Trójmiasta i wygłosił słynne przemówienie o odbudowaniu zaufania do partii. (cyt. za: http://www.gazetagazeta.com/artman/publish/article_26374.shtml).
Jak można odbudować w społeczeństwie coś, czego nigdy się nie miało?
Jak można strzelać do bezbronnego tłumu i poddawać torturom ludzi, którzy tylko upomnieli się o swoje prawa?
I jak można po tylu latach nie zdobyć się na refleksję, przyznanie się do winy i słowo „przepraszam”?
Stoczniowcy Gdyni, stoczniowcy Gdańska/Idźcie do domu, skończona walka/Świat się dowiedział, nic nie powiedział/Janek Wiśniewski padł.
Ta walka trwa nadal…

Polecam kilka artykułów poświęconych Grudniowi’70, które ukazały się w dzisiejszym Naszym Dzienniku: http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=pg&dat=20101216&id=main

Reklamy

1 komentarz

  1. Pan D said,

    16/12/2010 @ 11:54 pm

    Strona warta odwiedzenia, dużo ciekawy informacji na temat grudnia ’70: http://www.grudzien70.ipn.gov.pl/


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: