Opowieść II „O mędrcu sędziwym”

My Skrzaty żyjemy bardzo długo. Najstarsze z nas nie wiedzą nawet ile lat sobie liczą, a ich dzieciństwo niknie w mroku dziejów. Unikamy stresów, staramy dużo się uśmiechać i być dla siebie nawzajem życzliwymi. A choć dużo i ciężko pracujemy to zawsze naszej pracy towarzyszy śpiew. I to jest pewnie sekret na długowieczność.
W skrzacim państwie jest bardzo stare prawo, które nakazuje, aby każdy z obywateli w ciągu roku przeczytał określoną liczbę książek. Z różnych dziedzin. Wiele Skrzatów przekracza ustalony limit. I czyni to nie z przymusu, ale dla przyjemności umiłowania wiedzy. Nie ma u nas takich uniwersytetów jak w Waszym świecie. Tylko młodziutkie Skrzaciki połączone w niewielkie grupy pod okiem doświadczonych opiekunek uczą się podstaw wiedzy. Później każdy z nas musi sobie radzić sam. I uważam, że nie radzimy sobie najgorzej.
Ale dla chętnych jest też inna możliwość. W chwilach wolnych od pracy gromadzą się w różnych miejscach (odwołując się do poprzedniej opowieści – może to być Rynek) i pod kierunkiem swoich mistrzów zgłębiają tajniki mądrości.
Skąd u mistrzów mądrość skoro nie mamy uniwersytetów? Kim są owi nauczyciele? To sędziwi mędrcy mądrzy księgami, które zgłębili i doświadczeniem stuleci, które przeżyli. Uczniowie otaczają ich wielkim szacunkiem i z podziwem oraz wielką uwagą chłoną każde ich słowo. Dzięki swojemu autorytetowi są prawdziwymi przewodnikami w życiu.
Zauważyłem, że w Waszym świecie jest inaczej. Starzy ludzie są często spychani na margines. Młodsi przekonani, że wiedzą lepiej gardzą ich mądrością i doświadczeniem. I chyba dlatego tak jest, że Wy ludzie macie przysłowia: Historia kołem się toczy i Historia lubi się powtarzać. A my Skrzaty mamy takie: Uczmy się od starców unikać ich błędów, a zło minione nigdy się nie powtórzy.
Ale się rozpisałem. A mój mistrz zaraz zaczyna dysputę ze swymi uczniami. Szacunek nakazuje, aby być punktualnym. Zatem biegnę. Do przeczytania za tydzień.
Wasz IZeK

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: