Moje przemyślenia związane z Wielkim Postem

Poniżej zamieszczam list, który napisałem z myślą o Służbie Liturgicznej Kościoła Św. Ducha w Kraśniku i wszystkich, którzy nas wspomagają. Ale adresuję go też do wszystkich którzy zechcą go przeczytać, przemyśleć i być może podzielić się własnymi refleksjami. List ukazał się na stronie http://www.ministranciduch.cba.pl/news.php

Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19,25-27)

Drodzy Lektorzy, Ministranci i Wszyscy, z którymi możemy pełnić służbę podczas Eucharystii w Kościele Świętego Ducha w Kraśniku! Wszyscy moi Drodzy Przyjaciele!

Scena, której opis przytoczył nam św. Jan jest dopełnieniem wielkiej miłości Boga do grzesznika, która zaprowadziła Jezusa na Krzyż. W chwili konania, niewyobrażalnego cierpienia Zbawiciel myśli o innych. Jeśli naprawdę wierzymy, to każde z nas może czytając ten fragment podstawić siebie na miejsce św. Jana. To skłania do refleksji. Być może różne myśli przychodzą nam podczas tej lektury do głowy. Jakim jestem uczniem? Jak mogę te słowa realizować w codziennym życiu? Wiele takich pytań może się pojawiać. Ja zachęcam podczas tego Wielkiego Postu do zastanowienia się nad miejscem Krzyża i cierpienia w moim życiu. Czy płyną z niego słowa miłości i troski o innych, czy też użalając się nad naszą niedolą nie dostrzegamy całej otaczającej nas reszty.

Dziś tak bardzo potrzeba nam zatrzymać się pod Krzyżem! Nie mijać go w pośpiechu zganiając winę na zabieganie i nadmiar obowiązków. Krzyż staje się dla nas wyrzutem, chcielibyśmy Go zawstydzeni nie widzieć. A powinien być dla nas źródłem miłości i siły do podążania za Jezusem. Ksiądz Stanisław Zieliński, którego 66-tą rocznicę śmierci właśnie przeżywamy, w swoim nauczaniu pisze wprost: Gdy nam ciężko idźmy pod Krzyż! Tak pięknie angażujecie się w oprawę rocznicowych uroczystości. Niech skłonią nas one nie tylko do zapewnienia należytej oprawy liturgii. Ale niech będą też zachętą do bliższego poznania życia i nauczania wspaniałego człowieka, który pokazał jak do końca podążać za Mistrzem, który zachęca nas dziś: Gdy nam ciężko idźmy pod Krzyż!

Wielki Post to szczególny czas. Takie słowa możemy usłyszeć z wielu stron. Ale będzie on szczególny tylko wtedy, gdy sami się o to postaramy. Piękno wielkopostnych nabożeństw, medytacje nad Słowem, szlachetne postanowienia i jeszcze szlachetniejsze uczynki, a nade wszystko zapatrzenie się w Krzyż. Trzeba Go dostrzec, przytulić się do Niego i się w Nim zakochać. A potem tylko nie przestawać tego robić wraz z końcem Wielkiego Postu 2011. Tylko przenieść to wszystko na każdy kolejny dzień naszego życia. Aż po kres jego ziemskiego odcinka…

40 dni wydaje się być tak długim okresem, w którym zdążymy się nawrócić – jutro, pojutrze, byle nie dziś. A przemija jak mgnienie oka. Na tegoroczny Wielki Post przypada również pierwsza rocznica tragedii smoleńskiej. Pokazuje nam ona jak wszystko na tym świecie jest kruche. I jak szybko zamienia się w proch. Wielkie idee, wspaniałe marzenia, milionowe fortuny i pozorne szczęście bez granic nie mogą wygrać z przemijaniem. I można by się załamać, stwierdzić, że życie nie ma sensu. Ale prawdziwy uczeń Chrystusa, który nauczył się dostrzegać Krzyż i Go pokochał nigdy nie podda się zwątpieniu. Krzyż nadaje wszystkiemu sens! Czemu więc boisz się jeszcze podjąć ten Krzyż, który jest drogą do Królestwa? W Krzyżu zbawienie, w Krzyżu życie, w Krzyżu obrona, w Krzyżu struga szczęścia nadprzyrodzonego, w Krzyżu siła mądrości, w Krzyżu radość duchowa, w Krzyżu sama istota dobra, w Krzyżu świętość doskonała. Zbawienie duszy, nadzieja życia wiecznego w Krzyżu, tylko w Krzyżu. Podnieś więc swój Krzyż i idź za Jezusem, dojdziesz do życia wiecznego (Tomasz a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”) Czego Wam i sobie życzę.

Wasz Jarek

Pisałem 7 marca 2011 r. dwa dni przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: