Kraśnik – nieodkryte miasto

Taka myśl nasuwa się po wysłuchaniu końcowych wystąpień podczas XXVII Konferencji Sprawozdawczej poświęconej badaniom archeologicznym w 2010 r. Referat pana Stanisława Gołuba prowadzącego badania w Kościele WNMP w Kraśniku pokazuje, jak wiele zagadek kryla i nadal kryje ta stara świątynia. Dobrze, że wykorzystano okazję jaką był remont i zaczęto odkrywanie jej przeszłości na tak dużą skalę. Mam nadzieję, że końcowe wyniki i wnioski zostaną opublikowane i każdy zainteresowany będzie mógł się z nimi zapoznać. Bardzo ciekawie brzmią też zapowiedzi utworzenia muzeum parafialnego. Idea słuszna, godna pochwały i wszelkiego możliwego wsparcia. Mam nadzieję, że uda się też ustalić lokalizację najstarszego kościoła stojącego w tym miejscu. Po wypowiedziach pana Gołuba można wywnioskować, że archeolodzy są już blisko dokładniejszych ustaleń na ten temat.

Natomiast wystąpienie pani Ewy Zielińskiej powaliło mnie na kolana (oczywiście używam tu małej przenośni). Tak może mówić tylko prawdziwy pasjonat, który podczas pracy naukowej realizuje swoje powołanie i wkłada w to całe serce. Wystąpienie, przygotowane wspólnie z panem Dominikiem Szulcem, poświęcone było depozytowi odkrytemu w mensie ołtarza Kościoła p.w. WNMP w Kraśniku. Depozyt niewtajemniczonym może się kojarzyć z jakimiś skarbami. I rzeczywiście. Dla nas historyków to prawdziwy skarb. Ale ktoś zakochany w złocie, srebrze i innych brylantach może uznać to za trochę nikomu niepotrzebnych staroci. Analiza tego znaleziska była bardzo ciekawa.  Szkoda, że nie mogę przytoczyć jej w całości. Pokazuje ona, jak bardzo ciekawe i często tajemnicze są znaleziska wydobywane w naszym miescie przez archeologów.

Uważam, że to nie koniec ciekawych odkryć. I na terenie „dużego kościoła”, i w wielu innych miejscach Kraśnika. Nasze piękne miasto wciąż czeka na swego odkrywce. I tylko czuliśmy mały niedosyt spowodowany nieobecnością trzeciego referenta. Żałuję, że pan Zbigniew Wichrowski nie pojawił się, aby wygłosić swój referat na bardzo bliski mi temat szpitala Św. Ducha w Kraśniku. Ale może jeszcze nic straconego i kierownik kraśnickiego Muzeum podzieli się kiedyś z nami swoimi odkryciami. Będzie to odkrycie kolejnego kawałka tajemnic starego Kraśnika.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: