Niedziela co rozkwita królewską purpurą

Od dzisiaj rozpoczynają się obchody Wielkiego Tygodnia. To szczególny czas, który ja osobiście bardzo przeżywam. Wszystko inne blednie i schodzi na dalszy plan. Dlatego przez najbliższe dni będę dzielił się na blogu swoimi refleksjami. Zachęcam do czytania i ewentualnego zamieszczania swoich myśli.

Jest w dzisiejszej niedzieli pewna sprzeczność. Pojawia się ona już w nazwie. Palmowa, czy dawniej powszechniej Kwietną zwana a jednocześnie Męki Pańskiej. Jeszcze w uszach brzmi radosne Hosanna Synowi Dawidowemu, a już słyszymy Na krzyż z Nim! Czy nie można rozbić tego na dwa dni? Mamy przecież niedzielę gaudete, radości. A jednak liturgia nie lubi przypadków. To połączenie ma swój cel, który pomaga zrozumieć naturę człowieka.

Najpierw jednak połączmy kilka rekwizytów z dzisiejszych wydarzeń. Gałązki palmy – trzcina, którą Go bito. Triumfalny pochód – lżenie, bicie i opluwanie. Radość tłumu – złość i pogarda. Hosanna – ukrzyżuj. To wszystko pokazuje jak na dłoni ludzkie życie, które jest poprzeplatane radością i smutkiem. I obydwa te stany są oddzielone bardzo cienką granicą.

Wtedy wszyscy uczniowie opuścili Go i uciekli (Mt 26,56) Nie znam tego człowieka (Mt 26, 72) Poczucie osamotnienia, lęk przed zdradą. To takie ludzkie. A jednocześnie każdy z nas czując to sam zdradza i odpycha innych. Jak piękne deklaracje potrafimy składać, jakie zapewnienia. Niewiele potrzeba, by ze strachu, bądź wyrachowania opuścić przyjaciela, zaprzeć się go. Zmienność to jedna z podstawowych cech natury ludzkiej. Od Hosanna do Ukrzyżuj wiedzie krótka droga…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: