Wielkoczwartkowa lekcja Miłości

Sław języku tajemnicę
Ciała i najdroższej Krwi,
którą jako Łask Krynicę
wylał w czasie ziemskich dni,
Ten, co Matkę miał Dziewicę,
Król narodów godzien czci (…)

Słowem, więc Wcielone Słowo
chleb zamienia w Ciało Swe,
wino Krwią jest Chrystusową,
darmo wzrok to widzieć chce.
Tylko wiara Bożą mową
pewność o tym w serca śle(…)

Pange lingua gloriosi św. Tomasz z Akwinu napisał dla uczczenia uroczystości Bożego Ciała. Ale weszła też na stałe do repertuaru Wielkiego Czwartku. Słowo tajemnica zawsze intryguje. Musi coś w sobie skrywać, jakiś sekret, zagadkę. Spróbujmy znaleźć klucze do rozwikłania tej tajemnicy. W liturgii wiele razy tego dnia pojawiają się słowa odwołujące do ucztowania, przymierza, wspólnoty. Jednocześnie pojawia się zakres obowiązków ściśle powiązany z hierarchią w tworzonej grupie. Na pierwszy rzut oka sprzeczność: im kto wyżej, tym ma być niżej. Ale to tylko pozór. W rzeczywistości to model doskonały, którego osiągnięcie na tym świecie zlikwidowałoby większość trapiących ludzkość bolączek.

Ukochany mistrz, nauczyciel, lider grupy powiedzielibyśmy dzisiaj, robi przyjęcie, na które zaprasza najbliższych współpracowników. Podczas niego zachowuje się dziwnie. Najpierw wypowiada słowa o Ciele i Krwi, które przeznacza na pokarm. Dla prawowiernych Izraelitów ściśle przestrzegających przepisów prawa, to rewolucja. Praktycznie nic z tego nie rozumieją. A kiedy szef zaczyna wykonywać czynność należącą w tamtych czasach do niewolników (a niewolnik według ówczesnego rozumowania nie jest człowiekiem) są jeszcze bardziej zszokowani. My wiemy co było dalej, co wtedy zostało ustanowione i po co to wszystko. Oni dopiero zaczęli dostawać puzzle, które musieli ułożyć.

Trzeba i nam zobojętniałym przez rutynę wejść w role apostołów. I uporządkować wszystkie elementy układanki wg instrukcji obsługi pt. EWANGELIA. Jeżeli to zrobimy pokaże nam się efekt końcowy pod postacią napisu o treści MIŁOŚĆ. I to jest klucz do rozwikłania tajemnicy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: