Zintegrowani wygrywają!

Rozpoczął się I stopień ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciwko uchwaleniu projektu nowelizacji stawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez parlament RP w wersji rządowej. Ustawa w projektowanym kształcie jest bardzo niekorzystna dla bibliotek i może negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie (szczególnie zagrożone są małe, gminne biblioteki). Organizatorzy protestu zwracają uwagę przede wszystkim na następujące skutki przyjęcia ustawy:

  1. Zagrożenie pogorszeniem jakości usług bibliotecznych w przypadku połączenia bibliotek z innymi instytucjami.
  2. Zagrożenie pogorszenia obsługi bibliotecznej w przypadku rozwiązania stosunku pracy z wszystkimi dyrektorami bibliotek w rok po wejściu w życie ustawy i koniecznością podpisania umowy przez nowego dyrektora na prowadzenie instytucji kultury za zaproponowane przez Organizatora środki finansowe. W okresie kryzysu ekonomicznego odbije się to na cięciach na działalność kulturalną w całym kraju oraz grozi wyborem dyrektorów spolegliwych a nie profesjonalnie przygotowanych do kierowania instytucja kultury.
  3. Obniżenie rangi Przewodniczącego Krajowej Rady Bibliotecznej poprzez wyłączenie jego umocowania z ustawy o bibliotekach.
  4. Możliwość utraty części i tak skromnych środków finansowych w przypadku przejęcia biblioteki przez osoby prawne i dzielenie  zysku pomiędzy bibliotekę a Firmę, która będzie ja prowadzić.

Więcej szczegółów dotyczących akcji protestacyjnej i możliwości przyłączenia się do niej można znaleźć na http://www.biblioteka.koszalin.pl/pzb/ Gorąco zachęcam aby przyłączyć się do protestu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: