W poszukiwaniu sensu życia i lepszego świata

Poniżej pierwszy z zapowiadanych tekstów wygłoszonych podczas środowej sesji. Jego autorką jest Paulina Dobroć, uczennica I LO im. T. Kościuszki w Kraśniku należąca do Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Kraśniku.

„Współczesna rzeczywistość nie daje nam zbyt wielu przykładów do naśladowania. Jako młodzi ludzie jesteśmy zewsząd otoczeni coraz to nowszymi fałszywymi wzorcami, jest nam naprawdę trudno znaleźć prawdziwy autorytet. Wszystkie hasła głoszone we współczesnym świecie nawołują do bezgranicznej wolności człowieka, wyzwolenia się spod wszelkich zasad etycznych, wyzbycia się tego, na czym tak naprawdę powinno się opierać nasze życie. Niszczone są wszelkie nasze życiowe drogowskazy. Szczególnie młody człowiek narażony jest na dorastanie w świecie pozbawionym wartości, całkowitego wyzwolenia się, ale niestety tą wolnością można się zachłysnąć. Nasze pokolenie  powinno mądrze wykorzystać wolność do budowania swojej tożsamości narodowej, wzorując się na tych, którzy zapłacili za nią własną krwią. Budując swoją przyszłość nie możemy zapomnieć o przeszłości. Szczególnie młodym ludziom potrzebna jest duma z własnej historii, która pozwala śmiało patrzeć w przyszłość, mobilizuje do samodzielności i odpowiedzialności za los Polski. Chciałabym tutaj zacytować słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II który powiedział: „Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę.”

Tragiczne losy żołnierzy Armii Krajowej- najlepszych synów ojczyzny ukazują nam z jakim oddaniem walczyli o hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Poświęcali swoje życie, młodość, rodzinę. Nie każdemu dane było przeżyć życie tak, by potomni mogli czerpać z niego mądrość, dumę i poczucie własnej wartości. Nawet w najtrudniejszych czasach  wyklęci w nowym okupacyjnym systemie i nazwani przezeń „zaplutymi karłami reakcji” stali na straży wartości, w które wierzyli i które pielęgnowali dla kolejnych pokoleń. Lata upokorzenia, represji i zniewolenia były czasem osobistych tragedii i swoistej społecznej niepamięci. Kilkadziesiąt lat musiało minąć, by reprezentowane przez Nich ideały patriotyzmu i oddania ojczyźnie, zostały przywrócone do naszej  historii. Ale pamięci o Armii Krajowej nie dało się wymazać, bo przekazywana – to właśnie dla młodszych pokoleń stała się wzorcem odwagi, siły i oddania w walce o niepodległą Ojczyznę. Jeżeli my młodzi ludzie, miłośnicy historii nie podtrzymamy ognia, który wzniecili nasi ojcowie, to on zgaśnie, a wiatr historii zatrze ślady. Umożliwiają nam to Kluby Historyczne im. Armii Krajowej. Osobiście mam przyjemność do takowego należeć. Pomogło mi to poznać bieg historii walk niepodległościowych i obronnych, tradycji i wartości patriotycznych. Nasi przodkowie przelewali krew w obronie życia i polskiej ziemi dla następnych pokoleń, tworząc tym samym historię narodową. Zadaniem naszego pokolenia jest pielęgnacja tej historii i tradycji z nią związanej, w taki sposób, aby mogła być przekazana pokoleniu naszych dzieci w godny sposób i bez uszczerbku dla jej wartości. Na koniec chciałabym przeczytać „Przesłanie żołnierzy AK do młodzieży polskiej” napisane z inicjatywy śp. Marii Fieldorf-Czarskiej – córki zamordowanego przez komunistów sowieckich generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, która z determinacją walczyła o ukaranie winnych śmierci ojca. Myślę że to przesłanie powinno być wyznacznikiem idei i wartości żołnierzy Armii Krajowej:

Przesłanie Żołnierzy Armii Krajowej do młodzieży polskiej

„My, żołnierze Armii Krajowej, podkomendni Generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – męczenników narodowej Sprawy – odchodzimy już na wieczną wartę.

Pragniemy, by młode pokolenie Polaków przejęło od nas w Sztafecie Pokoleń – symbolizującej rozwój społeczeństwa w oparciu o najszlachetniejsze wzorce – miłość do Ojczyzny i przekonanie, że dla Polaka największą po Bogu wartością jest niepodległy byt Rzeczypospolitej, za który walczyli i umierali nasi ojcowie.

Jesteśmy szczęśliwi, że nie brakuje dziś młodych Polaków, którzy w służbie dla kraju widzą sens życia i codziennej pracy dla siebie i dla swych następców w Bożej Sztafecie Pokoleń.

Świat się zmienia, idee pozostają. W czasach dzieciństwa nasi ojcowie uczyli nas patriotyzmu na przykładach z życia bohaterów Powstania Styczniowego. Ostatni z nich byli jeszcze wówczas wśród nas! Nasze przesłanie dla Was, młodzi Polacy, wypowiadamy więc słowami członka powstańczego Rządu Narodowego, wybitnego poety, pochowanego w roku 1897 w Krypcie Zasłużonych na krakowskiej Skałce. Adam Asnyk zwrócił się do młodzieży swoich czasów w nieśmiertelnych słowach, aktualnych także dziś:

Szukajcie prawdy jasnego płomienia!
Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg.
Za każdym krokiem w tajniki stworzenia
Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia
I większym staje się Bóg! […]

Każda epoka ma swe własne cele
I zapomina o wczorajszych snach.
Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
I nowy udział bierzcie w wieków dziele,
Przyszłości podnoście gmach!

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść.
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć! […]

W poszukiwaniu sensu życia i lepszego świata nie zatraćcie nigdy odwiecznych polskich idei niepodległości kraju i wolności osobistej każdego z nas. Strażnicy tych idei okupili je potem, krwią i łzami. Strzeżcie tego depozytu!”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: