Kompromis ponad wszystko?

„Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną (…) Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.”

Minister Spraw Zagranicznych Józef Beck podczas przemówienia w Sejmie w dniu 5 maja 1939 r.

Niech ten krótki, dość często cytowany fragment przemówienia ministra Becka będzie moim skromnym głosem w toczącej się dyskusji na temat ustawy całkowicie zakazującej mordowania nienarodzonych. Obrońcy dotychczasowego rozwiązania szafują na lewo i prawo słowem „kompromis”. Dojście do kompromisu oznacza na ogół zawarcie porozumienia, wygaszenie konfliktów (choć historia dostarcza wiele dowodów na to, że traktaty pokojowe będące też pewnym rodzajem kompromisu bardzo często stawały się przyczyną nowych, jeszcze bardziej krwawych wojen). A teraz proponuję w powyższym fragmencie zamiast słowa „pokój” wstawić słowo „kompromis”. Doceniając znaczenie kompromisu należy uwzględnić, że jest coś ważniejszego, coś przed czym nawet kompromis musi ustąpić.

Jak zatem w dzisiejszym świecie odchodzącym od tradycyjnych wartości rozumieć słowo „honor”? To pojęcie zawsze oznaczało obronę słabszych, bezbronnych. Stawanie do walki, nawet beznadziejnej w obronie wyższych wartości. Nikt nie chce w dzisiejszej Polsce rozpętywać jakichkolwiek wojen religijnych! Ale HONOR nakazuje powiedzieć veto obowiązującym przepisom, które zezwalają na popełnienie przestępstwa (sprzeczność tylko pozorna). Jakiego? Dla chrześcijanina wykroczenie przeciw przykazaniom, w tym także przeciwko piątemu „Nie zabijaj” jest zawsze grzechem, czyli przestępstwem. Dla Polaka zabijanie jego rodaków jest zbrodnią przeciwko Narodowi i Ojczyźnie. Dla człowieka jest to ludobójstwo.

Kompromis jest rzeczą cenną i pożądaną. Ale to nie znaczy, że ma być ponad wszystko…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: