O celach Polaka cz. 2

Cześć dla siwizny,
Czyste sumienie,
Miłość Ojczyzny
I poświęcenie.

Pędzący coraz szybciej świat zdaje się zapominać o ludziach starszych. A tymczasem są oni naturalnymi „pomostami” pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Także w naszych dziejach trudno sobie wyobrazić przetrwanie języka, tradycji, obyczajów, wszystkiego tego co stanowi o kręgosłupie narodu bez ludzi starszych, którzy młodszemu pokoleniu przekazywali gawędy, opowieści, przypowieści i wszelkie mądrości życiowe. Szacunek dla osób starszych to również odbicie ich wcześniejszej pracy, służby społeczeństwu. A także to pokłonienie się chwalebnej przeszłości, którą oni uosabiają. Chcąc, aby nas szanowano na starość czyńmy to teraz wobec seniorów spotykanych w naszym życiu. A wielu z nich w pełni zasługuje na to, aby stać się autorytetami, wzorami do naśladowania, wyroczniami. I powinniśmy z ich doświadczenia i mądrości czerpać pełnymi garściami.

Kiedy sumienie jest czyste, a kiedy skalane pisać chyba nie ma potrzeby. Skąd w „celach Polaka” takie zalecenie? Otóż „brudne” sumienie jest wypadkową naszego postępowania, także w służbie Ojczyźnie. A więc wniosek jest prosty. Nie możemy obarczać swojego sumienia nierzetelnością, łapówkami, prywatą i wieloma innymi chorobami, które atakują i osłabiają w dzisiejszych czasach nasze społeczeństwo. Nasza służba Polsce powinna być nieskalana i nieobciążona żadnymi brudami.

Wątku miłości i poświęcenia nie będę  rozwijał. Każdy kto kiedykolwiek kochał wie, że jedno bez drugiego nie istnieje. Każda miłość wymaga poświecenia i ofiary. Ale jednocześnie żadne poświęcenie nie jest możliwe bez miłości. Ona jest jego źródłem, a ono z niej wypływa, z niej bierze swój początek. W odniesieniu do Ojczyzny ten mechanizm działa wręcz modelowo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: