Rok Kraszewskiego w Kraśniku

Niebawem rozpoczniemy nowy rok, który jest dedykowany m.in. zapomnianemu nieco przez Polaków Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu. Prawdopodobnie mieli to na uwadze mieszkańcy i radni Kraśnika postanawiając, aby jedna z ulic miejskich nosiła nazwę Starej Baśni (stosowną uchwałę podjęto na dzisiejszej sesji).

Ośmielam się zgłosić pomysł uczczenia jednego z naszych najwybitniejszych twórców przynajmniej jeszcze jedną ulicą w Kraśniku. Czekam na propozycje nazw. Ja osobiście obserwując na bieżąco wydarzenia w moim kochanym mieście proponowałbym na nazwę ulicy tytuł książki: Saskie ostatki  🙂

Jako uzasadnienie krótka recenzja tej powieści (podaję za: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=92549)

Akcja powieści obejmuje rok 1763 – ostatni rok życia i panowania na polskim tronie króla Augusta III z saskiej dynastii Wettynów. Powieść ta obrazuje szczytowy okres polskiej anarchii. Prywata, egoizm, pycha możnowładców, brutalna walka o profity, dbanie tylko o własne interesy. Ponadto zdrada, brak jakiegokolwiek patriotyzmu. Te cechy charakteryzują właśnie tę grupę społeczną. Kraszewski w powieści uwypuklił je. Symbolem niegodnych czynów staje się rywalizacja pomiędzy stronnictwem „Familii” Czartoryskich, a stronnictwem litewskich Radziwiłłów i ich adherentów. Na czele tych ostatnich stoi książę Karol Radziwiłł „Panie Kochanku”. Ich walka o skład Trybunału Litewskiego prowadzi niemal do wojny domowej. Sam monarcha jest przedstawiony jako władca słaby, nieudolny, kompletnie nieinteresujący się sprawami państwowymi. Faktycznie w jego zastępstwie rządzi Rzecząpospolitą oraz Saksonią jego wszechwładny minister Henryk von Brühl. Tymczasem państwo polskie chyli się stopniowo ku upadkowi, aparat państwowy praktycznie już nie funkcjonuje. Ta problematyka stanowi główny trzon powieści (…)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: