Mędrcy na pustyni

Warto czasem stanąć obok i popatrzeć. Dzisiaj ulicami Kraśnika przeszedł Orszak Trzech Króli. W naszym mieście odbył się po raz pierwszy i uważam, że był bardzo udany. Owszem miałem wrażenie, potwierdzone później w rozmowie z kilkoma osobami, że dała się wyczuć pewna nieśmiałość w śpiewaniu kolęd. Chyba wolimy być widzami i oglądać wyreżyserowane wcześniej scenki niż sami dać się porwać i jeszcze bardziej czynnie włączyć. Ale im bardziej ubywało drogi, tym bardziej czuło się, że śpiew potężniał.

Warto czasem stanąć obok i popatrzeć.  Kiedy orszak dotarł na Rynek spotkał się tam z ludźmi wychodzącymi z kościoła parafialnego  z Mszy o godz. 12. Wiele osób przyłączyło się do wspólnego kolędowania. Ale byli też tacy, którzy przechodzili i z dużą obojętnością wsiadali do samochodów patrząc, jak najszybciej opuścić to zatłoczone miejsce z utrudnieniami w ruchu. U jednego z kierowców dostrzegłem wręcz wyraźną wściekłość, że ktoś mu tu blokuje wyjazd, a tam pewnie w domu rosół stygnie i telewizor tęskni.

Warto czasem stanąć obok i popatrzeć. Można wtedy dojść do ciekawych wniosków. Trzej Królowie, jak ich nazwała nasza tradycja, wędrując w poszukiwaniu Dzieciątka przemierzali zapewne obszary pustynne lub górzyste. Te tereny tchną pustką. Często są nieprzyjazne. Możemy tam z trudnością dostrzec ślady życia. I to tylko takiego nastawionego na przeżycie, bez rozwoju i wzrastania. Dzisiaj czułem się jakbym dotykał dwóch światów. Wędrującego, poszukującego, który nie patrząc na mróz szedł z radością i nadzieją oraz pustynnego. Dopowiedzcie sobie sami, kto jest tytułowymi mędrcami, a kto pustynią…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: